ՀՀ կառավարությունը հաստատել է «Ջրային ռեսուրսների ոլորտում կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության 2022-2026 թվականների ծրագիրը»
03 նոյեմբերի 2022
ՀՀ կառավարությունը ս․թ․ նոյեմբերի 3-ի N 1692-Լ որոշմամբ հաստատել է «Ջրային ռեսուրսների ոլորտում կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության 2022-2026 թվականների ծրագիրը»: Այն բխում է ՄԱԿ-ի կլիմայի փոփոխության շրջանակային կոնվենցիայի ներքո Փարիզյան համաձայնագրով երկրի ստանձնած պարտավորություններից և մշակվել է Շրջակա միջավայրի նախարարության համակարգման ներքո «Հարմարվողականության ազգային ծրագիր` Հայաստանում միջնաժամկետ և երկարաժամկետ հարմարվողականության պլանավորման առաջխաղացման համար» ՄԱԶԾ-ԿԿՀ ծրագրի աջակցությամբ։
Սույն որոշմամբ ուղղորդվելու է ջրային ռեսուրսների ոլորտում կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության միջոցառումների իրականացումը։ Այն հնարավորություն կտա համակարգել ջրային ոլորտի հարմարվողականության քաղաքականությունը, ստեղծել անհրաժեշտ իրավական, տնտեսական, տեխնիկական և ինստիտուցիոնալ նախադրյալներ՝ նպաստելու Հայաստանում ջրային ռեսուրսների վրա կլիմայի փոփոխության մարտահրավերների, բացասական ազդեցությունների նվազեցմանը և կառավարմանը՝ հաշվի առնելով կլիմայի փոփոխության կանխատեսվող ռիսկերը, ազդեցությունները, նվազեցնելով սոցիալ-տնտեսական բացասական հետևանքները, կորուստները և վնասները, կհանգեցնի ջրային ռեսուրսների պահպանությանն ու արդյունավետ կառավարմանը։

RA Government has approved the "2022-2026 Climate Change Adaptation Plan in the Water Resources Sector"
03 November 2022
With the decree N 1692-L, dated November 3, 2022, RA Government approved the "2022-2026 Climate Change Adaptation Plan in the Water Resources Sector". It derives from the country's obligations under the UN Framework Convention on Climate Change and the Paris Agreement, and has been developed under the coordination of the Ministry of Environment with the support of the UNDP-GCF Armenia’s National Adaptation Plan project.
The decree will direct the implementation of climate change adaptation measures in water sector. It will enable to coordinate the adaptation policy of the sector; to create necessary legal, economic, technical and institutional prerequisites aimed at contributing to the reduction and management of challenges and negative impacts of climate change in water sector, taking into account predicted risks and impacts of climate change, reducing negative socio-economic impacts, losses and damages, thus leading to the conservation and efficient management of water resources.